O nas - SMReja

Logo SM im. M. Reja

Spółdzielnia Mieszkaniowa im. M. Reja

Przejdź do treści

O nas

Spółdzielnia Mieszkaniowa  im. Mikołaja Reja w Łodzi powstała po podziale Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Polesie" który nastąpił decyzją zebrania przedstawicieli RSM "Polesie" w dniu 1 września 1990 roku. W dniu 10 grudnia 1990 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa  im. Mikołaja Reja wpisana została do księgi rejestrowej Sądu Rejonowego w Łodzi  pod numerem 2231.
Tereny zajmowane przez zasoby mieszkaniowe Spółdzielni znajdują się na terenie Bałut, największej dzielnicy Łodzi. Obszar działania Spółdzielni obejmuje ponad 180 tys. m. kw. gruntów, na których znajdują się 23 wielorodzinne budynki mieszkaniowe (16 budynków niskich i 7 budynków wysokich). Grunty Spółdzielni pod blokami mieszkalnymi zostały w większości wykupione na własność, pozostałe grunty znajdują się w użytkowaniu wieczystym. W latach 2002-2008 Spółdzielnia przeprowadziła proces termomodernizacji budynków mieszkalnych, który obok oszczędności energii dał wyraźny efekt estetyczny odmieniając oblicze Osiedla. Obecnie realizowany jest, rozpoczęty w 2010 roku, proces wymiany nawierzchni chodników, z płyt chodnikowych na kostkę brukową. Dzięki temu wygląd estetyczny Osiedla ulegnie dalszej znacznej poprawie.
 Obok budynków mieszkalnych na terenie działania Spółdzielni jest 5 pawilonów handlowych z lokalami użytkowymi, wynajmowanymi do prowadzenia działalności gospodarczej.   Osiedle to w większości tereny zielone, na których posadzono ponad 4 tys. drzew i krzewów oraz utworzono ogródek jordanowski.  
 W roku 2011 powstał na terenie działania Spółdzielni posterunek Straży Miejskiej, a w roku 2012 uruchomiony został system telewizji przemysłowej (monitoring). Oba te działania przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Osiedla.W Spółdzielni zamieszkuje ok. 3,8 tys. członków i ich rodzin, którym zapewnione są obok potrzeb mieszkaniowych, także potrzeby konsumpcyjne, kulturalne, oświatowe, medyczne i rehabilitacyjne. Działa tu od szeregu lat Bałucki Ośrodek Kultury, który między innymi organizuje co roku Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dziecięcych. Biblioteka Publiczna, działająca od początku istnienia Osiedla, obok swojej głównej działalności organizuje także wystawy twórczości artystycznej i spotkania z pisarzami, malarzami, plastykami i innymi twórcami artystycznymi.


Archiwalna mapa osiedla
SM Reja (2013-2023) wszelkie prawa zastrzeżone (c)
Ostatnia modyfikacja 27-05-2024
Projekt i wykonanie - A.J.U.
Wróć do spisu treści